AKTUALNOŚCI
ŁKS mógł się odwołać do sądu w sprawie licencji

ks-nowe-logo.jpgMożliwość zaskarżania do sądu administracyjnego decyzji związku sportowego w sprawach licencyjnych jest zgodna z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Pytanie w tej sprawie skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrujący skargę ŁKS.


keeza komplety sportowe

Łódzki Klub Sportowy złożył skargę na decyzję komisji odwoławczej ds. licencji Polskiego Związku Piłki Nożnej, która odmówiła klubowi licencji na grę w ekstraklasie w sezonie 2009/2010.


Komisja licencyjna uznała, że ŁKS nie przedstawił wymaganych dokumentów finansowych oraz nie spełnia wymogów w zakresie infrastruktury. Komisja odwoławcza zniosła zastrzeżenia w kwestii infrastruktury, ale potwierdziła, że klub nie przedłożył wiarygodnych dokumentów finansowych. W wyniku tego zespół został zdegradowany do 1. ligi.


ŁKS złożył skargę do WSA, a ten skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne dotyczące sądowo-administracyjnej kontroli orzeczeń polskiego związku sportowego w sprawie udzielania licencji na dany sezon rozgrywkowy.


Trybunał uznał, że klubowi sportowemu przysługuje prawo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego i nie może być ono oceniane, jako ingerencja w sferę wolności związków sportowych.


Według Trybunału sąd administracyjny co do zasady bada jedynie legalność (zgodność z prawem) decyzji licencyjnych, a związki sportowe nie dysponują swobodą co do przestrzegania prawa. Zgodnie bowiem z art. 83 konstytucji, „każdy” (a więc także osoba prawna, jaką jest związek sportowy) ma obowiązek przestrzegania prawa.


źródło: PAP

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments