AKTUALNOŚCI
Piotr Klepczarek

Nowym trenerem grup młodzieżowych w Jutrzence Bychlew został Piotr Klepczarek. To znany piłkarz, który doświadczenie zdobywał jako zawodnik GKS Bełchatów, Jagiellonii Białystok i ŁKS Łódź. Obecnie reprezentuje Polskę w piłce nożnej plażowej, jest dyplomowanym trenerem UEFA B. Poniżej krótka rozmowa, którą przeprowadził Emilian Stusio.

– Jak zaczęła się Pańska przygoda z piłką nożną?
W trzeciej klasie szkoły podstawowej tata zaprowadził mnie na trening ŁKS, gdzie trenerem był Mirosław Dawidowski (obecnie dyrektor SMS), który prowadził mnie do juniora starszego, a więc przez całą piłkę młodzieżową. Mieliśmy bardzo mocny rocznik. Trenowali tam tacy zawodnicy jak: Krzysztof Nykiel, Paweł Golański, Łukasz Madej czy Przemysław Kaźmierczak.

– Gra na poziomie ekstraklasy to marzenie wielu zawodników. Jaka jest recepta na to, by kiedyś zostać zawodowym piłkarzem?
Na to, aby zostać profesjonalnym zawodnikiem składa się wiele czynników takich jak: pasja, talent i ciężka praca. Żmudne treningi, wiele wyrzeczeń i świadome podejście w kwestii dbania o swój organizm. Ważna jest również umiejętność radzenia sobie ze stresem, który towarzyszy piłkarzowi na każdym etapie jego  rozwoju. Uważam też, że w parze z piłką powinna iść nauka, która da nam możliwości po zakończeniu kariery piłkarskiej.

– W Jutrzence będzie Pan chciał rozwijać piłkę młodzieżową.
Najważniejszym celem jest to, aby dzieciaki z dużą chęcią i radością przychodziły na treningi, aby rzuciły wszystkie inne atrakcje na bok, po to, aby cieszyć się z gry. Doświadczenie, które nabyłem przez lata gry, pomoże mi w kształtowaniu  charakteru chłopaków, profesjonalnego podejścia do zawodu piłkarza jak i doborze odpowiedniego treningu.

– Co jest najważniejsze w pracy z dziesięciolatkami?
Według moich obserwacji chłopcom potrzeba więcej treningów z koordynacji i zdolności ruchowej. Kiedyś nad tymi cechami pracowało się głównie na lekcjach WF. Teraz, nie tylko w Jutrzence, trenerzy mają z tym problemy, jak odpowiednio połączyć treningi, aby koordynacja i piłka szły ze sobą w parze. Wiadomo, ze w każdym elemencie zawsze będzie coś do poprawy, jednak uważam, że w najbliższych miesiącach czeka nas dużo treningów związanych z koordynacja ruchową.

– Jak powinno się podchodzić do wyników sportowych uzyskiwanych przez młodych sportowców?
– Ważniejsze od wyników są cechy i zasady, które nabywa młody sportowiec, ucząc się życia w drużynie takie. To wytrwałość, gra fair play, punktualność i dyscyplina. Dzięki tym wartościom kształtujemy charakter przyszłego, profesjonalnego piłkarza.

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o