AKTUALNOŚCI
Festiwal Filmów Piłkarskich w Łodzi

Od 23 maja do 15 czerwca Polska będzie gościła uczestników MŚ FIFA U-20. Głównym miastem turnieju będzie Łódź, a najważniejszą areną stadion przy al. Piłsudskiego, na którym rozegranych zostanie dziesięć spotkań, w tym finał. W fazie grupowej będzie tu grała m.in. reprezentacja Polski. Jedna z imprez towarzyszących mistrzostwom będzie Festiwal Filmów Piłkarskich Łódź 2019.

Trzecia edycja tej imprezy rozpocznie się 29 maja, a zakończy 1 czerwca. W tym czasie na 18 seansach będzie można obejrzeć dziewięć wyjątkowych filmów.

Na pomysł zorganizowania festiwalu wpadli przedstawiciele Rady Fundacji Piłkarstwa Polskiego. – Światem rządzi sport, a sportem piłka nożna. Stąd ten festiwal. Kino sportowe to jest jednak trudny temat, gdyż idea sportu opiera się na jedności akcji, miejsca i czasu. Wszystko co jest później, to jedynie ozdobnik dla ekspertów, którzy mogą po raz piętnasty zobaczyć, czy bramka została strzelona lewą nogą czy może prawym łokciem. W kinie jest inaczej, więc wszystkie filmy o sporcie są tak naprawdę filmami około sportowymi, w których ten sport jest jedynie pretekstem. Na poprzednich festiwalach przekonaliśmy się jednak, że jest wiele fantastycznych dokumentów, zaskakujących zupełnie ideą i pokazujących wszystko, co jest wokół piłki. Jestem przekonany, że filmy które zobaczymy w Łodzi przekonają widzów, zwłaszcza tych młodych, że piłka nożna to nie jest tylko kopanie tego skórzanego balona, ale że ten Ronaldo czy Maradona sprzed lat mieli też mnóstwo swoich życiowych problemów i radości – wyjaśnił senator Andrzej Person, przewodniczący Rady Fundacji Piłkarstwa Polskiego.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Krakowie (2017), a druga w Warszawie (2018). Person poinformował, że prawdopodobnie od trzeciej edycji stałym miejscem festiwalu będzie Łódź. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją objęła prezydent Hanna Zdanowska.

W trakcie festiwalu będzie też pokaz plenerowy. Na obiekcie MOSiR na Stawach Jana będzie można zajrzeć do środka wulkanu i poznać historię piłkarzy z Islandii, którzy marzyli o tym, by reprezentować swój kraj na ważnym turnieju. Realizację tego marzenia udokumentowali filmowcy, którzy towarzyszyli wyspiarzom aż do występu w finałach Euro 2016. Drogę jaką przeszli pokazuje film: Inside a Volcano: The Rise of Icelandic Football. Z kolei w Maradonapoli będzie można się przekonać, jaki wpływ wywarł na Neapol Diego Maradona. Argentyńczyk przybył do tego miasta 30 czerwca 1984 i przez siedem lat zdobył z Napoli dwa mistrzostwa, Puchar i Superpuchar Włoch oraz Puchar UEFA.

Żródło: ŁZPN, informacja prasowa

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Taki
1 rok temu

Pilsudskiego 128?
Ja wiem, ze ten portal nie jest przychylny Widzewowi, ale zeby pisac nieprawde?