AKTUALNOŚCI
Sędziowskie limity wiekowe

PZPN podjął uchwałę na podstawie której wprowadzone zostaną limity wiekowe dla sędziów szczebla centralnego. Obowiązywać będą od rundy wiosennej sezonu 2021/2022. W Ekstraklasie i I lidze górny limit wiekowy wyznaczono na 50 lat, a dla asystentów o dwa lata niższy (48 lat). W II i III lidze sędzia główny i jego asystenci nie będą mogli mieć więcej niż 45 lat.


keeza komplety sportowe

Zmienia się również przepis mówiący o awansie do III ligi. Sędzia nie może być starszy w chwili awansu niż 38 lat.

Sprawdziliśmy również jak ten przepis wygląda w ŁZPN. W IV lidze łódzkiej górny wiek to 45 lat, ale tak naprawdę nie ma tego limitu dla sędziów. Arbiter, po przekroczeniu tego wieku, dostaje bowiem kategorię senior jeśli jest nadal w dobrej formie pozwalającej prowadzić czwartoligowe mecze.

W niższych ligach (klasa okręgowa, klasa A, klasa B) każdy z arbitrów dostaje możliwość prowadzenia meczów na podstawie zdanych testów biegowych i teoretycznych. Jeśli jest w dobrej formie i zda testy oraz uzyska pozytywną ocenę ze strony zarządu macierzystego Wydziału Sędziowskiego przy delegaturze to może prowadzić mecze nawet będąc grubo po pięćdziesiątce.

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Rober
1 rok temu

Dobrze, że niektórzy sędziowie to w ogóle żyją w trakcie meczu a my tu jeszcze mówimy o sędziowaniu