AKTUALNOŚCI
Wysoki cholesterol? Zareaguj w porę!

Dieta cholesterolowa dla wielu osób stała się sposobem na zdrowe życie. Przyjęło się, że słowo ‚dieta’ wiąże się z rygorystycznymi wytycznymi, przez które przechodzi się podczas odchudzania. Tymczasem dieta cholesterolowa, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie obniżenie cholesterolu, czyli doprowadzić organizm do stanu, w którym będzie poprawnie funkcjonował.

 

Artykuł sponsorowany

HDL czy LDL? Który odpowiada nieodpowiedni poziom cholesterolu?

Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie. Krąży po organizmie za pomocą białek zwanych lipoproteinami. I to właśnie lipoproteiny nazywa się w skrócie HDL lub LDL. Cholesterol HDL to ten dobry. Lipoproteiny HDL zapewniają mu swobodne wędrowanie z naczyń krwionośny, jak i innych komórek do wątroby oraz nadnerczy. Natomiast zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL, powinien być sygnałem ostrzegawczym, sugerującym konieczność zmiany nawyków.

Czym grozi wysokie stężenie cholesterolu we krwi?

Poziom cholesterolu powinni tak naprawdę regularnie weryfikować wszyscy niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Problem dotyczy bowiem nie tylko osób starszych i otyłych. Podwyższony poziom cholesterolu to w wielu przypadkach kwestia chorób towarzyszących. Wysokim cholesterolem mogą być obarczone m.in. osoby z dolegliwościami wątrobowymi, nerek, trzustki czy cukrzycy. Dodatkowo o prawidłowy poziom cholesterolu powinni zadbać ludzie prowadzący siedzący tryb życia, a także praktykujący dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce. Nadmiar cholesterolu może prowadzić do problemów związanych z chorobami układu krążenia w tym m.in. do zawału serca, choroby wieńcowej czy miażdżycy. Powoduje także ryzyko zaburzeń pracy trzustki oraz płodności zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Nawyki, gwarantujące prawidłowy poziom cholesterolu

By obniżyć poziom cholesterolu nie wystarczy wprowadzić terapię farmakologiczną. To działanie częściowe, które indywidualnie ustala lekarz prowadzący. Skuteczne, a przede wszystkim długotrwałe obniżenie poziomu cholesterolu, gwarantuje zmiana nawyków, a w tym przede wszystkim dieta cholesterolowa. Korzystny wpływ na cholesterol LDL ma również zwiększenie aktywności fizycznej. Zapewnia ona organizmowi prawidłową masę ciała. Niemniej niezbędnym elementem leczenia jest wprowadzenie odpowiednio skonstruowanej diety cholesterolowej.

Czym charakteryzuje się dieta cholesterolowa?

Ustalenie szczegółowego menu diety cholesterolowej, warto powierzyć osobie specjalizującej się w tego rodzaju działaniach. Nie jest to bowiem typowa dieta na odchudzanie. Owszem, w przypadku osób otyłych, jej celem będzie również spadek masy ciała, jednak priorytetem diety cholesterolowej jest przede wszystkim zaproponowanie posiłków, które obniżają cholesterol. Propozycje dań zawsze powinny być o obniżonej zawartości tłuszczu. Należy pozbyć się tłustego nabiału, a tłuste ryby, zamienić na ich chudsze odpowiedniki. Nie ma tutaj miejsca na słone przekąski, żywność przetworzoną czy słodkie desery. Powinno się natomiast znacząco zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Warto również podkreślić, że dieta cholesterolowa wyklucza spożycie alkoholu.

Dieta cholesterolowa, jak każda inna, nie powinna być pierwszą lepszą dietą znalezioną w internecie. Nie wystarczy wyeliminować część produktów, by obniżyć cholesterol. Każdy organizm funkcjonuje przecież na innych zasadach w ciągu dnia. Dlatego też, dieta powinna być przygotowana przez osobę, specjalizującą się w konstruowaniu codziennego menu, wpływającego na zdrową kondycję organizmu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments