AKTUALNOŚCI
Uwaga Tornado !!!

Tornado Łódź to klub z 13 letnią tradycją. Powstał w 1998r., a największym sukcesem do tej pory był awans seniorów do łódzkiej A klasy. Nieprzerwanie od początku prezesem klubu jest Ryszard Skwarski, ambitny działacz, znany w łódzkim środowisku piłkarskim
z różnych powodów.


 

Prezes pełni również funkcję trenera juniorów, którzy już niedługo będą mogli dołączyć do starszych kolegów.

Drużyny seniorów prawdopodobnie by nie było, gdy nie współpraca prezesa z garstką piłkarzy-fanatyków z osiedla Teofilów, którzy bardzo chcieli grać w lidze na dużym boisku. Drużyna seniorów utworzona została w 2007r., początkowo rozgrywała swoje mecze na stadionie Elty na Teofilowie, a od dwóch sezonów na sztucznym boisku przy ŁKS-ie. Obecny sezon to czwarty z kolei, a plany przed nim były ambitne, bo drużyna planowała awansować do ligi okręgowej. Szanse są niewielkie gdyż drużyna zajmuje 8 miejsce w grupie i traci do lidera z Ksawerowa aż 13 punktów! Wszystko jednak jest możliwe, gdyż przerwa zimowa na tym szczeblu rozgrywek sprawia, że na wiosnę na murawę wybiegają zupełnie odmienione drużyny z różnych przyczyn!!!

Sprawy organizacyjne i finansowe… oraz fanatyzm ludzi…

Bolączką seniorów są problemy organizacyjne i finansowe. O ile te pierwsze mogą dziwić, to o tyle te drugie w sporcie wszędzie są znane. Głównym problemem organizacyjny jest brak ścisłej współpracy seniorów z zarządem, który przydaję się głównie przy załatwianiu formalności z przejściami, odejściami zawodników. O transferach w drużynie woli nikt nie mówić, gdyż sytuacja każdego zawodnika jest jasna, każdy może dostać kartę zawodnika na żądanie, gdyż wszystkie koszty przyjścia do drużyny poszczególnych zawodników pokrywali oni sami!!! Niestety ostatnio więcej zawodników opuszcza szeregi drużyny, głównie na skutek wewnętrznych konfliktów w relacjach trener-zawodnik. Drużyna seniorów nie otrzymuje żadnych pieniędzy od miasta, sponsorów. Możliwe, że inaczej jest z drużyną juniorów, ale są to tylko domysły, gdyż nigdzie nie można potwierdzić tych wiadomości. Oczywiście w gminach takich problemów nie ma, ale że klub jest z Łodzi finansowany jest głównie z portfeli…zawodników!!! 30 zł miesięcznie to wydatek każdego zawodnika, jedni płacą więcej, drudzy mniej lub w ogóle. Każdy znajduję się różnej sytuacji materialnej. Pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na obsadę sędziowską na własnym boisku, która na tym szczeblu rozgrywek kosztuje aż 250zł. Łatwo jest policzyć ile składek potrzeba na jeden mecz u siebie!!!. Każdy z zawodników daję coś od siebie dla dobra drużyny. Marcin, jedne z zawodników prowadzi stronę klubową, aktualizuje, dodaje recenzje, opisy, zdjęcia i filmy!!! Na stronie oprócz zdjęć są filmy, które dla drużyny robi inny z zawodników Grzesiek. Gdy nie gra i jest na meczu nagrywa każdy fragment meczu, film obrabia w domu i przekazuje Marcinowi. Inni zawodnicy dbają, żeby na meczu zawsze była pierwsza pomoc – apteczka, zamrażasz, bandaże itp. Inny zawodnik Darek, zawsze przed meczem przywozi narożnikowe chorągiewki, który są wymagane, a po meczu zawsze je sprząta. Niestety wszystko kosztuje i zawsze na coś brakuje. Po każdym meczu wszystkie stroje piłkarskie zabierane są przez zawodników do prania, gdy nie ma chętnego losowany jest kolejny zawodnik, który nie brał kompletów. Jest to sprawdzona metoda, wcześniejsze branie przez zawodników własnego stroju prowadziło niekiedy do braków w kompletach na następny mecz. Na mecze wyjazdowe zawodnicy jeżdżą własnymi autami, a za paliwo nikt nie oddaje. Gdyby nie fanatyzm zawodników los drużyny seniorskiej już dawno był by przesądzony.
W drużynie nikt nie chce pieniędzy za granie, wszyscy chcą tylko grać, bo to sprawia im największą przyjemność.

O piłce w drużynie…

W okresie zimowym drużyna seniorów, przygotowuje się do rundy wiosennej. Zajęcia odbywają się na hali ŁKS, raz w tygodniu. Wszystko uzależnione jest od kwestii finansowych. W ostatnim czasie dużą atrakcją dla drużyny były sparingi z drużynami wyżej notowanymi, z innych lig. W Sierpniu rozegrany został sparing z drugą drużyną ŁKS-u, która rozgrywa swoje mecze w IV lidze. Tornado do 60 minuty prowadziło 2:1. Mecz zakończył się rezultatem 5:2 dla ŁKS-u W listopadzie drużyna seniorów miała okazję zagrać z drużyną Widzewa z rocznika 1993r., mecz był zacięty i zakończył się wynikiem 6:6. W okresie przygotowawczym dotychczas seniorzy zagrali 3 mecze towarzyskie na hali. Pierwszy mecz z drugą drużyną ŁKS-u zakończył się wynikiem 7:8 dla Tornada. Kolejny miał charakter egzotyczny, gdyż rozgrywany był z reprezantacją czarnoskórych studentów z Uniwersytetu Łódzkiego. Tornado wygrało mecz 7:5. Ostatnim do tej pory spotkaniem towarzyskim rozegranym 21.12.2010, była konfrontacja z drużyną ekstraklasy futsalu AUTO-MARK Borta Zgierz. Mecz zakończył się wynikiem 10:4. W pewnym momencie drużyną Tornada przegrywała tylko 5:3, ale niewykorzystane sytuacje i błędy w obronie miały wpływ na wynik. Granie z takimi przeciwnikami, na pewno wpływa pozytywnie na drużynę, wszystko dzięki angażu zawodników i trenera, którzy swoje znajomości wykorzystują dla dobra drużyny.

Klub nie dysponuje własną bazą sportową. W okresie zimowym na ostatnią chwilę załatwiane są formalności z wynajęciem hali, za to przez cały sezon drużyna trenuje na Orliku przy S.P. nr 182 w łodzi. Na treningi przeciętnie przychodzi około 15 osób. Od wiosny, czyli od 1 marca drużyna powróci trenować na zielone, sztuczne boisko Orlik.

Dodatkowe informacje: www.tornado-lodz.futbolowo.pl

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments