AKTUALNOŚCI
Puchar Delaunaya w Łodzi

Do Łodzi przyjechał Puchar Henri Delaunaya, który zostanie wręczony zwycięzcy piłkarskich mistrzostw Europy. Trofeum prezentowane jest na rynku Manufaktury.

Łódź jest pierwszym z miast, które nie będą gościły u siebie uczestników Euro 2012, ale mają okazję zaprezentować swoim mieszkańcom nagrodę dla najlepszej piłkarskiej drużyny Starego Kontynentu.

Chociaż Łódź nie jest miastem-gospodarzem turnieju, ale jest miastem o wielkich tradycjach piłkarskich. Dlatego Pucharu Henri Delaunaya nie mogło w tym mieście zabraknąć – powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w łódzkim magistracie rzecznik prasowy spółki UEFA EURO2012 Polska Juliusz Głuski.

Zapewnił też, że prezentowane trofeum jest oryginalnym Pucharem Henri Delaunaya, a nie repliką.

Cały czas padają takie pytania. W Gdańsku nawet ktoś zakwestionował oryginalność tego pucharu twierdząc, że jest on trochę lżejszy niż podajemy. To nieprawda. Puchar waży 8 kg. Jest to czyste srebro próby 925. Ma 60 cm wysokości. Z jednej strony ma logo UEFA, z drugiej wygrawerowane nazwy państw, których reprezentacje zwyciężyły w turniejach Euro. Każdy piłkarz marzy o tym, żeby wznieść w górę ten puchar – powiedział Głuski.

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej przyjazd do Łodzi Pucharu Henri Delaunaya to wielka atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych sympatyków futbolu.

Cieszę się, że mamy możliwość przynajmniej zobaczyć ten puchar. Bardzo mi przykro, że w Łodzi nie odbędą się mecze Euro 2012. Ten puchar jako taka namiastka mistrzostw pozwoli nam w jakiś sposób poczuć ich atmosferę. Teraz możemy go zobaczyć i dotknąć, a oglądając mecze Euro będziemy mogli wracać pamięcią do tej chwili – powiedziała Zdanowska.

Z łódzkiego magistratu Puchar Henri Delaunaya w asyście strażników miejskich został Trambusem przewieziony główną ulicą miasta – Piotrkowską – do Manufaktury, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających do godz. 20. W przejeździe ulicą udekorowaną flagami narodowymi i flagami Euro 2012 uczestniczyli również łódzcy gimnazjaliści, którzy w Manufakturze biorą udział w piłkarskim turnieju o Puchar Prezydenta Łodzi.

W Manufakturze oprócz trofeum Euro na łodzian czekają również Slavek i Slavko – maskotki polsko-ukraińskich mistrzostw.

Z Łodzi Puchar Henri Delaunaya pojedzie do Krakowa, a później do Katowic, skąd poleci na Ukrainę, gdzie odwiedzi kolejnych siedem miast.

Trofeum piłkarskich mistrzostw Europy zostało zaprojektowane przez londyńską firmę jubilerską Asprey i nosi nazwę na cześć pierwszego sekretarza generalnego UEFA Henri Delaunaya. To właśnie z inicjatywy Francuza po raz pierwszy zostały zorganizowane mistrzostwa Europy. Zmarł jednak pięć lat przed inauguracyjnym turniejem, który odbył się w 1960 roku we Francji. Jako pierwszy puchar wzniósł wówczas do góry kapitan reprezentacji ZSRR Igor Netto.

Ostatnim kapitanem mistrzów Europy był Iker Casillas, który w 2008 roku poprowadził Hiszpanów do sukcesu na boiskach Austrii i Szwajcarii. Cztery lata temu po raz pierwszy zaprezentowano nowy puchar, różniący się od wcześniejszej wersji brakiem cokołu. Obecny jest o 7,6 kg lżejszy od poprzedniego.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments