AKTUALNOŚCI
Ryszard Polak

Nasz region jest bardzo silnym ośrodkiem piłkarstwa młodzieżowego. Decyduje o tym głównie Szkoła Mistrzostwa Sportowego, ale reprezentanci kraju rekrutują się również z innych klubów regionu. Trenerem koordynatorem kadr okręgowych jest były szkoleniowiec Widzewa i ŁKS (z tym klubem zdobył mistrzostwo Polski) Ryszard Polak.Ile jest reprezentacji naszego regionu w kategoriach młodzieżowych ?Razem pięć, cztery rozpoczynają lub już rozpoczęły sezon. W roczniku 1998 (Górski) kadrą opiekuje się Rafał Majewski, Kuchar to szkoleniowcy Marek Dziuba i Andrzej Czubiński, w Michałowiczu pracuje Mirosław Błaszczyk, a Deyną opiekują się Tomasz Tomaszewski i Tomasz Lenart. Piąta reprezentacja to tzw. U-12 (trenerzy Paweł Zawadzki i Marek Milczarek), ale Ci młodzi chłopcy o mistrzostwo zagrają na początku maja w turnieju im. Leszka Jezierskiego o puchar PZPN.


W jaki sposób tworzone są reprezentacje ?


Zaczynamy od okręgów. W każdym z nich (są cztery) jest trener odpowiedzialny za wyszukiwanie ciekawych i dobrze rokujących chłopaków do kadry. Przed rozpoczęciem rozgrywek makroregionalnych odbywają się konsultacje na których wspólnie możemy obejrzeć tych zawodników i następnie utworzyć z nich reprezentację okręgu. Oczywiście nie zamykamy drogi do kadry pozostałym. Wciąż wyróżniający się piłkarze w poszczególnych rocznikach mogą dołączyć do tej kadry.


Jak wyglądają same rozgrywki ?


R.P. : Podobnie jak w ligach, czyli gramy systemem jesień – wiosna i w czerwcu po dwie najlepsze drużyny z grup awansują do turnieju finałowego.


A w finałach mamy się czym pochwalić..


No tak. W klasie Deyna drugi rok z rzędu zdobyliśmy złoty medal. W tym roczniku turniej finałowy rozgrywany jest podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Najlepszy zawodnik ostatniego turnieju w Słubicach Łukasz Wroński gra w Bełchatowie w zespole Młodej Ekstraklasy.


A inni wyróżniający się piłkarze ?


Jest kilku reprezentantów Polski. Z SMS-u Bartosz Biel, Krystian Nowak, Patryk Stępiński, Sebastian Zieleniewski, Artur Dębiec z Trójki Tomaszów, czy dobry chłopak grający w Zduńskiej woli Mariusz Stępiński.


Czyli głównie reprezentanci wywodzą się z łódzkiej szkoły.


Głównie tak, ale to nie znaczy, że gdzie indziej nie da się zaistnieć. Mamy zawodników z Rosanowa, łódzkiego Kolejarza, oczywiście jest grupa z Bełchatowa i piłkarze z ŁKS-u czy Widzewa. Myślę, że nasz system wyszukiwania tych utalentowanych jednostek nie jest najgorszy i raczej każdy wybijający się zawodnik zostanie przez nas zauważony.


A Ci najlepsi trafiają do szkoły PZPN ?


Tak staramy się działać. Po to powstały w całym kraju związkowe ośrodki, aby gromadzić tych wyróżniających się. Szkoła istnieje przy SMS-ie, ale to jest jak gdyby osobny ośrodek. Normalnie płacimy za wynajmowanie pomieszczeń, a stała kontrola nad chłopakami jest ważna nie tylko ze względów czysto piłkarskich…


Chyba piłka nie cieszy się taką popularnością jak jeszcze kilkanaście lat temu?


To fakt. Większość woli siedzieć przed komputerem i grać w piłkę, ale za pomocą myszki czy klawiatury. To bardzo niepokojące. Wybór tych najlepszych do reprezentacji niestety jest coraz łatwiejszy, bo kandydatów coraz mniej. Mam nadzieję, że jednak to się zmieni. Apeluję za waszym pośrednictwem do wszystkich młodych ludzi. Przyjdźcie na trening, spróbujcie. To nic nie kosztuje, a naprawdę sprawia wiele radości, o korzyściach zdrowotnych już nie wspomnę. Wiem, że piłka na początku wymaga trochę cierpliwości, ale jak pojawiają się pierwsze efekty treningów, to reszta przychodzi już błyskawicznie.

Subskrybuj
Powiadom o

9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
13 lat temu

do elkasiaka masz racje w kadrze graja tylko chlopcy z lks-u a potem dlugo nic i to jest selekcja

starciak
13 lat temu

oo odezwał się w tym waszym łksie to kto niby jest ?? no właśnie więc nie odzywaj się tu może z dwóch by się nadawało do kadry !! reszta nie ma mowy

kibic
13 lat temu

Żadnego meczu nie oglądaliście Łks /rocznik1997/ ,grają u was miernoty z SMS i Startu dramat. klasyczne układy

13 lat temu

Już za niespełna godzinę „orły” trenera Tomaszewskiego /95/oraz trenera Błaszczyka wyruszą w podróż do Olsztyna by jutro szukać punktów w dwumeczu z reprezentacjami Warmińsko-Mazurskiego ZPN w eliminacjach Mistrzostw Polski sezonu 2010/2011 i o ile o wynik meczu tych starszych łodzian jestem dziwnie spokojny to o tyle tych drugich już zdecydowanie mniej. obym się mylił, ale opierając się na własnych obserwacjach postawy kadrowiczów w meczach ligowych uważam że kilku z nich jedzie tylko i wyłącznie jako uczestnicy dwudniowej wycieczki bo ich aktualna forma sportowa jest daleka od reprezentacyjnej nawet na szczeblu tej wojewódzkiej mam tylko nadzieję żę p. Błaszczyk ma przygotowany… Czytaj więcej »