AKTUALNOŚCI
Przyszłe sędzie piłkarskie szkolą się w SMS

Łódzki Związek Piłki Nożnej, przy współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego, znalazł sposób, żeby walczyć z brakami kadrowymi wśród sędzi piłkarskich. Uczennice LO SMS w Łodzi obok lekcji z języka polskiego, geografii czy biologii, mają zajęcia z Przepisów Gry. Dzięki zdobytej wiedzy już jesienią tego roku wybiegną na boiska w rolach sędzi.

Promocja plecaki sportowe keeza

Program obejmuje 26 dziewcząt na co dzień uczących się w LO SMS. W każdy czwartek mają dodatkowe zajęcia z zasad gry w piłkę nożną. Tak jak podczas kursu sędziowskiego, łącznie jest to 30 godzin. Poza przedstawieniem i omówieniem przepisów, przyszłe sędzie oglądają wideo klipy z sytuacjami meczowymi ucząc się tym samym prawidłowych interpretacji. Wykładowcami są czołowi arbitrzy z województwa łódzkiego.

Przepisy to jedno. Dziewczyny mają również dodatkowe 6 godzin zajęć z psychologiem i policją. Podczas jednego ze spotkań odwiedził je również szef sędziów Zbigniew Przesmycki, który opowiadał o walorach sędziowania – mówi Janusz Matusiak, prezes UKS SMS Łódź.

Skąd taki pomysł? Piłka nożna kobiet dynamicznie się rozwija. Jest coraz więcej drużyn i coraz więcej meczów do rozegrania. Brakuje za to piłkarskich sędzi. W tej chwili sędziowska ścieżka awansu jest u pań wyjątkowo krótka i szybko można się znaleźć w krajowej elicie.

Mamy nadzieję, że dziewczyny zainteresują się tematem, a część z nich poważnie zajmie się sędziowaniem. Na pewno jako prezes ŁZPN cieszyłbym się, gdyby nasz okręg mógł się poszczycić plejadą znakomitych sędzi piłkarskich. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ten kurs, który przy okazji podniesie u zawodniczek znajomość obowiązujących przepisów. To będzie wartość dodana tego projektu – przekonuje Adam Kaźmierczak, prezes ŁZPN.

Na zakończenie kursu uczestniczki będą zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny. Dla wszystkich, które uzyskają pozytywny wynik, ŁZPN ufunduje: stroje, gwizdki, kartki i flagi. Cały niezbędny rynsztunek do tego, aby zacząć swoją przygodę, a być może w niektórych przypadkach karierę, w sędziowaniu.

We wrześniu podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego uroczyście wręczymy odznaczenia Kolegium Sędziów. Od sezonu 2019/2020 dziewczyny rozpoczną sędziowanie meczów. Chcemy by tego rodzaju kursy odbywały się cyklicznie w kolejnych latach – dodaje na zakończenie Adam Kaźmierczak.

Źródło i zdjęcie: ŁZPN

Dodaj komentarz

  Subskrybuj  
Powiadom o

rks-radomsko-keeza