AKTUALNOŚCI
Siłownia dla piłkarza – co warto wiedzieć?

Piłka nożna kojarzy się głównie z treningiem w plenerze. Wiele osób zapomina jednak, że dobry i skuteczny piłkarz musi zadbać o dobrą kondycję całego ciała. Nie może przerywać treningów nawet, gdy pogoda nie dopisuje. Dlatego piłkarze bardzo często trenują na siłowni, co może dziwić niektóre osoby. Nie zapominajmy jednak, że maszyny do ćwiczeń pomogą osiągnąć wymarzone efekty.

dresy sportowe keeza

Artykuł sponsorowany

Dlaczego piłkarz powinien chodzić na siłownię?

Zacznijmy od podstaw, a więc odpowiedzi na pytanie: dlaczego piłkarz w ogóle powinien chodzić na siłownię. To miejsce daje nam możliwości, o których przy treningu na świeżym powietrzu można tylko pomarzyć. W siłowni jest dostęp do wysokiej jakości maszyn i można prowadzić bardzo urozmaicony trening. Przede wszystkim siłownia umożliwia trenowanie różnych sił: dynamicznej, maksymalnej, wytrzymałości oraz mocy. W efekcie piłkarze stają się jeszcze sprawniejsi na boisku i osiągają zdecydowanie lepsze wyniki. W dodatku ogromna ilość sprzętu sprawia, że możemy popracować nad konkretną grupą mięśni. Dlatego umożliwia poprawę braków lub oszczędzać mięśnie, które wracają do formy po kontuzji.

Jak się przygotować do treningu na siłowni?

Należy pamiętać, że każdy trening wymaga odpowiednich przygotowań. W przeciwnym razie możemy nie osiągnąć właściwych rezultatów, a nawet sobie zaszkodzić. Dlatego wszystkie treningi, nawet te na siłowni, powinno się zacząć od prawidłowej rozgrzewki. Dzięki temu mięśnie będą odpowiednio przygotowane i łatwiej unikniemy kontuzji. Rozgrzewka powinna obejmować czynności odpowiadające za podwyższenie temperatury ciała, ćwiczenia stabilizujące oraz dynamiczne. Należy też zadbać o zwiększenie mobilności mięśni, a także wykonać wstępną serię na mniejszym ciężarze. Dzięki tak przeprowadzonej rozgrzewce każdy trening będzie bezpieczniejszy i bardziej efektywny. Należy też pamiętać, aby wszystkie ćwiczenia wykonywać poprawnie technicznie i dokładnie skupiać się na tym, co robimy. W trakcie treningu nie można też zapominać o prawidłowym oddechu.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać na siłowni?

Krąży wiele opinii, że trening na siłowni może negatywnie wpływać na umiejętności piłkarskie. To są oczywiście największe bzdury, jakie można usłyszeć. Prawidłowo dobrane i wykonywane ćwiczenia tylko poprawią nasze umiejętności. Dlatego należy wybrać odpowiednie zajęcia, aby trening był efektywny. Jakie ćwiczenia powinni więc wykonywać piłkarze na siłowni? Przede wszystkim warto skupić się na przysiadach z małymi hantlami, to może wzmocnić dolne partie ciała. Kolejne przydatne ćwiczenia to tradycyjne pompki, wyciskanie hantli na ławce oraz „wiosłowanie” hantli jednorącz. One z kolei będą odpowiadać za górne partie ciała. Można też oczywiście wprowadzić wiele innych ćwiczeń, ale najlepiej wszystko skonsultować z trenerem. To w końcu on wie, na którymi umiejętnościami musimy popracować i jakie działania pozytywnie na nas wpłyną.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
marek
7 miesięcy temu

jakie przysiady z małymi hantelkami? Ważę 75kg. Obciążenie na pierwszą serię przysiadów (zasadniczo jeszcze rozgrzewkową) wynosi 100kg. W przeciwnym wypadku jest to ćwiczenie na zmęczenie, a nie sła.

Jas
7 miesięcy temu

Aż się noz w kieszeni otwiera jak się czyta takie teksty, zobaczcie jak wyglądają zawodnicy grający na wyspach , oni też robią pompki albo przysiady z małymi ciężarami. Następnym razem zaglebcie się proszę w odpowiednią literaturę i dopiero piszcie teksty odnosnie cwiczenia na siłowni przez pilkarza